|
|
| About | Samsung I8200 Galaxy S III mini VE Price in Pakistan, Spec & Reviews. Experience the Samsung's latest I8200 Galaxy S III mini VE Smartphone and you defiantly loved the features, its 121.6 x 63 x 9.9 mm of dimension looks pretty in holding in hand, the device hold nice long Li-Ion 1500 mAh battery and lots of modification have been made on camera side. Average rating is4.5 stars, based on 13 reviews |
|
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Body | Dimensions | 121.6 x 63 x 9.9 mm (4.79 x 2.48 x 0.39 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8/16 GB, 1 GB RAM |
| Data | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE, EDR |
| NFC | Yes (I8200N only) |
| Infrared port | No |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Camera | Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, VGA |
| Features | OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | 1.2 GHz dual-core Cortex-A9 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Blue, Gray, Black |
| - SNS integration - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player - MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player - Organizer - Image/video editor - Document editor - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (Swype) |
| Battery | | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 320 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Music play | Up to 57 h |
|
|
|
No comments:
Post a Comment