Samsung galaxy s3 slim
|
Coming Soon
|
|
|
|
| About | Samsung galaxy s3 slim Price in Pakistan, Spec & Reviews. Samsung presents Modified galaxy s3 slim, s3 slim is bit change you will experience higher and more faster processing through its quad-core processor clocked at 1.2GHz, the device holds pretty strong internal Memory further can be expanded through microSD, microSDHC, microSDXC up to 64 GB. Design is new more hd camera with numbers to features that you think. Average rating is4.0 stars, based on 11 reviews |
|
| General | 2G Network | 850, 900, 1800, 1900 MHz |
| 3G Network | 850, 900, 1900, 2100 MHz |
| 4G Network | HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 03 May 2012 |
| Body | Dimensions | 5.38 x 2.78 x 0.34 inches (136.6 x 70.6 x 8.6 mm) |
| Weight | 4.69 oz (133 g) |
| Display | Type | Super AMOLED 306 ppi 720 x 1280 pixels 16 777 216 |
| Size | 4.8 inches |
| Multitouch | Yes |
| |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Memory | Card slot | microSD, microSDHC, microSDXC up to 64 GB |
| Internal | 32 GB , 1024 MB RAM |
| Data | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | 802.11 a, b, g, n, n 5GHz Mobile hotspot: |
| Bluetooth | 4.0 |
| Infrared port | No |
| USB | USB Host, USB charging |
| Camera | Primary | 8 megapixels LED Flash Light |
| Features | Back-illuminated sensor (BSI), CMOS image sensor, Autofocus, Face detection, Exposure compensation, ISO control, White balance presets, Burst mode, Geo tagging, High Dynamic Range mode (HDR), Panorama, Scenes, Effects, Self-timer |
| Video | 1920x1080 (1080p HD) (30 fps) |
| Secondary | 1.9 megapixels |
| Features | OS | Android v4.2 |
| CPU | Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9 |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Scratch-resistant glass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM, Stereo, RDS |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording, Facebook, YouTube (upload), Picasa/Google+, Twitter Buit ln |
| Battery | | 2100 mAh |
| Stand-by | 34.6 days (830 hours) |
| Talk time | 22.50 hours |
|
|
|
|
No comments:
Post a Comment