|
|
| About | Sony Xperia Z1 Compact Price in Pakistan, Spec & Reviews. The Sony Xperia Z1 Compact is just as powerful as its full-sized Z1 sibling but with a slightly smaller and lower-resolution screen. It has a 4.3-inch 720p (341ppi) HD display as opposed to the 5-inch full 1080p HD display of the Z1 In comparison to other miniature flagships like the Galaxy S4 mini and HTC One mini, the Z1 Compact offer fantastic specs like a 2.2GHz Qualcomm Snapdragon processor with 2GB of RAM. Average rating is 4.3 stars, based on 5reviews |
|
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2014, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2014, Q1 |
| Body | Dimensions | 127 x 64.9 x 9.5 mm (5.0 x 2.56 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| | - IP58 certified - dust proof and water resistant over 1 meter and 30 minutes |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 4.3 inches (~342 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes, up to 10 fingers |
| Protection | Shatter proof and scratch-resistant glass |
| | - Triluminos display - X-Reality Engine |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Data | GPRS | Up to 107 kbps |
| EDGE | Up to 296 kbps |
| Speed | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go, USB Host |
| Camera | Primary | 20.7 MP, autofocus, LED flash |
| Features | 1/2.3'' sensor size, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization, HDR, panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps, video stabilization, HDR |
| Secondary | Yes, 2 MP, 1080p@30fps |
| Features | OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean), planned upgrade to v4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Pink, Lime |
| | - ANT+ support - SNS integration - TV-out (via MHL A/V link) - Active noise cancellation with dedicated mic - Xvid/MP4/H.263/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 670 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Music play | Up to 94 h |
|
|
|
No comments:
Post a Comment