|
|
| About | Samsung Galaxy Grand Neo Price in Pakistan, Spec & Reviews. Also known as Samsung Galaxy Grand Lite. What we're dealing with is an Android 4.2 device with a fairly large screen, yet rather modest hardware specifications. Its 5-inch TFT display has a resolution of only 480 by 800 pixels and its quad-core Cortex-A7 processor maxes out at 1.2GHz. You also get 1GB of RAM, 16GB of storage, and a 5MP auto-focus camera with LED flash. Behind the phone's back plate is placed a 2100mAh battery. The Samsung Galaxy Grand Neo is 9.6 millimeters thick. Average rating is 4.1 stars, based on 19 reviews |
|
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I9060 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I9062 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Optional Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2014, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2014, February |
| Body | Dimensions | 143.7 x 77.1 x 9.6 mm (5.66 x 3.04 x 0.38 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 5.01 inches (~186 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Data | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Camera | Primary | 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary | Yes, VGA |
| Features | OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | BCM23550 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White |
| - SNS integration
- DivX/Xvid/MP4/WMV/H.264/H.263 player
- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player
- Organizer
- Image/video editor
- Document viewer
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa
- Voice memo/dial
- Predictive text input |
| Battery | | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 430 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Music play | Up to 38 h |
|
|
|
No comments:
Post a Comment