|
|
| About | Sony Xperia E1 dual Price in Pakistan, Spec & Reviews. The Xperia E1 comes with a 4-inch WVGA (800 x 480) display. The device is powered by a 1.2 GHz dual core processor with 512 MB RAM and 4GB storage. It has features like Walkman key, shake to shuffle and hardware controls for easy music control. The device will be available in white, black and purple colours. It has a 1700 mAh battery. The device boasts of a 3-megapixel rear camera with HD video recording system. Average rating is 4.0 stars, based on 5reviews |
|
| General | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D2104/D2114 |
| | HSDPA 900 / 2100 - D2105 |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Announced | 2014, January |
| Status | Coming soon |
| Body | Dimensions | 118 x 62.4 x 12 mm (4.65 x 2.46 x 0.47 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes, up to 2 fingers |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Data | GPRS | Up to 86 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| Speed | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Camera | Primary | 3.15 MP, 2048x1536 pixels |
| Features | Geo-tagging, face detection, HDR, image stabilization, panorama |
| Video | Yes, WVGA@30fps |
| Secondary | No |
| Features | OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 302 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, Purple, White |
| | - SNS integration - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.263/H.264 player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |
| Battery | | Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 366 h (2G) / Up to 441 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 13 min (2G) / Up to 8 h 41 min (3G) |
|
|
|
No comments:
Post a Comment